Nedávno som sa začal venovať modelárčeniu a kúpil som airbrush pištol. Tá potrebuje kompresor. Modelárske kompresory sú veľmi drahé a nekvalitné, nakoľko je tam kladený dôraz na rozmery, za svojú cenu neponúkajú okrem tichosti a rozmerov nič výnimočné. Častokrát sú to bezolejové kompresory s maličkou nádržkou ktoré drú nasucho a po chvíle práce sa idú roztopiť od tepla.

 

Tak vznikol tento projekt, predchodzia verzia bola iba chaoticky pozapájaná guča hadičiek a "hardvéru" v kartónovej škatuli, práca bola nepohodlná lebo tam bol objem nádrže iba 1,5l čo bolo málo. Na pohon slúžil kompresor z chladničky, Ten som sa rozhodol použiť aj daľej, ale zvyšok prerobiť.Práca s ním bolo viac týranie ako zábava.Rozhodol som sa ho teda trošku prerobiť. 

 
Najprv som mal 6litrový hasičák na ktorý som si nechal TIGom navariť colovú trubku. Potom som dostal starý vzdušník GUDE, trošku hrdzavý - ošúchaný. Má 24litrov aj všetko potrebné, tak padla voľba naň. Nasledovalo drhnutie vzdušníka vo vani od hrubej špiny, potom pár hodín zaháňania sa s flexkou, obrúsenie hrdzavých miest, výroba podstavcu na kompresor, obrusovanie ostrých hrán atď atď, nastriekanie základnou farbou a potom farebným sprejom.
 
Kompresor je použitý z chladničky, to vidíte, na vstupe kompresora je palivový filter zo škodovky, na výstupe olejový filter EXTOL, spätná klapka, prestavitelný tlakový spínač s nastavitelnou diferenciou, manometer vnútorného tlaku, regulátor výstupného tlaku s manometrom a guľový ventil na uzavretie nádoby. Celé je to postavené na 1/4" armatúrach.
 
Natlakovanie na 3bary trvá síce dlhšie, ale je tam dosť slušný objem vzduchu, takže by to malo vydržať na slušnú dobu striekania. Pištol má udávaný prietok 10-12l/min pri max. výkone, pracovný tlak je okolo 0,5baru. 
 
Kompresor natlačí do vzdušníka tlak 0,2bar za 27sekúnd. Celá stavba zabrala asi 10hodín čistého času (nebolo sa kam ponáhľať). Jeden celý deň schla farba, to tam nerátam.
 
Finančne to vyšlo asi na 26€ : 
spätná klapka 4,5€ 
filter EXTOL do 8bar - 4€ 
armatúry+ventil + balenie teflonovej pásky 12€
farebný sprej 6€