Mikropájka je základné vybavenie v dielni . Mala by byť vybavená reguláciou teploty so spätnou väzbou aby sa udržiavala teplota čo najpresnejšie a nedochádzalo k chladnutiu hrotu pri pájkovaní . Jednou možnosťou ako si zaobstarať mikropájku je kúpa . Ceny mikropájok ktoré umožnujú základnú, či už analógovú alebo digitalnu reguláciu sa pohybujú okolo 100E , čo je dosť veľa na to čo poskytujú . Toto sa však týka aby amatérskych pájkovacích staníc kde nie sú kladené až také požiadavky . V profesionálnej sfére nemôže byť o výrobe reč, tie sú však stavané na iné použitie a ceny sa pohybujú v stovkách až tisíckach Euro . 

 

Nasledujúca konštrukcia je kompromis medzi cenou a využitím . Stavba tohoto zariadenia vyjde zhruba na 30E , čo je najnižšia cena low end staníc .  Poskytuje však komfortné a presné riadenie teploty zobrazené na dvojriadkovom LCD displeji s podsvietením  a zobrazuje sa nastavená aj nameraná teplota .

Pôvodná DPS mi nevyhovovala , pustil som sa do vlastného návrhu . DPS je z velkej časti SMD , čo umožnuje malé rozmery dosky a jednoduchú montáž . Velkosť dosky je 66x90mm čo umožnuje montáž na prednú stenu krabičky KK-07-102. Väčšinu súčiastok som mal doma , kupoval som iba referenciu pre AD a samotný AD prevodník . DPS som nechal vyrobiť s červenou nepájivou maskou čo značne zjednodušuje montáž SMD prvkov. 

Výhrev pera je riešený pomocou PWM signálu cez výkonový tranzistor . Generátor PWM je ATMEGA8 ktorá to celé riadi . Teplota sa nastavuje rotačným enkoderom s tlačítkom. Bližšie info o funkčnosti sa nájdete na stránkach autora.

 

Parametre:

 

Teplotný rozsah : 80-450°C s krokom 1°C

Pero : Solomon SL10 , 28W , 24V

Napájanie : 230V

Režimy : aktívny, stand by-udržiavanie teploty 120°C

Indikácia : stav teplôt -LCD displej , dosiahnutie teploty dvojfarebná LED

Spôsob regulácie : PWM , snímanie teploty 12b AD prevodník

 

autor zapojenia : https://www.jendaelektro.ic.cz/SCH/MOJE/pajka/index.htm

 

 

 

 

Fotogaléria: mikropájka